НЕОБХОДИМО ЛИ Е ДВИЖЕНИЕ ПО ВРЕМЕ НА БРЕМЕННОСТ И ЗАЩО?
Двигателната активност по време на бременност е абсолютна необходимост за здравето на майката и бебето. Тя се отразява на цялостното протичане на бременността, на раждането и влияе върху здравето на майката и бебето след раждането. Жените, които спортуват имат по-добро настроение, повишават теглото си умерено, имат по-къса продължителност на раждането, по-бързо връщат предродилното си тегло, имат по-редки болки в кръста, таза и гърба. Бебетата на майки, които имат редовна двигателна активност са с по-оптимистична нагласа към живота, имат понижен риск от метаболитни заболявания и много бързо възприемат нова информация. За да имате активна бременност , е нужно да познавате нуждите на бременното тяло, така че движението да бъде съобразено, ефективно и приятно.
КАКВИ ПРОМЕНИ НАСТЪПВАТ В ТЯЛОТО ПО ВРЕМЕ НА БРЕМЕННОСТ?
·През първите 3 месеца обема на кръвта нараства с до 2 литра. Това изисква да се разхождате, да карате колело , да плувате или да извършвате друга аеробна дейност за да се адаптирате по-бързо към новите тъкани и хормони, които тялото образува, за да се настрои за бременността.
·Съединителната тъкан омеква, така че всички стави, връзки и кости са подложени на много по-голямо натоварване. То може да бъде облекчено само със специални упражнения, от които ще видите в секцията с упражненията.
·Центърът на тежестта се измества, а стойката се изменя. Това налага специално внимание към позите за седеж и начина на ходене, така че да не се натоварва излишно кръста и гърба.
ПОЛЕЗНИТЕ УПРАЖНЕНИЯ ЗА БРЕМЕННОСТТА
УПРАЖНЕНИЯ ЗА КОРЕМА
За да може да бъде здраво вашето тяло и да поеме натоварването от нарастващото бебе, коремните мускули трябва да бъдат тренирани за издържливост. Важно е да помните, че коремните преси са противопоказни през цялата бременност и след нея, а след третия месец, всички упражнения по гръб трябва да бъдат прекратени.
ОПОРА С ИЗПЪНАТ КРАК И РЪКА
От опора на 4 крака с длани под раменете и колене под таза, издишайте и отпуснете гръбнака. Поемете въздух и издишайте отново, като леко приберете корема под пъпа. Без да променяте позицията на кръста, изпънете една ръка напред и противоположния крак назад. Дръжте тази позиция, дишайки плитко колкото можете, без да губите равновесие и да променяте стартовата позиция. Повторете с другия крак. Починете си и повторете упражнението 2-3 пъти.
УПРАЖНЕНИЯ ЗА ГЪРБА
Упражненията за гърба заздравяват зоната между плешките и поддържат гъвкавостта му в горната му част. Това намаля схващанията и подготвя гърба за безболезнено кърмене.
ДЪРПАНЕ НА ЛАКТИ
Седнете удобно на пода или на стол. Издишайте и изпънете ръце нагоре. Поддържайте тази позиция на гръдния кош и стегнете мускулите между плешките за да свалите лаките надолу и вдишайте, като пръстите продълават да сочат тавана. Повторете 10-12 пъти. Починете си и изпълнете същото движение още 2-3 пъти за 10-12
КОТЕШКО ГРЪБЧЕ
Застанете на 4 крака, като дланите са под раменете, а коленете под таза. Издишайте и отпуснете гръбнака. От тази позиция натиснете земята с длани и извийте гръбнака към тавана с плавно движение като вдишвате бавно. Издишайте и се върнете в изходна позиция. Повторете 10 пъти, починете си и направете същия брой повторения 2-3 пъти.
УПРАЖНЕНИЯ ЗА ТАЗА
Тези упражнения поддържат таза и стойката.
ПЕПЕРУДА
Заемете страничен лег с допрени крака. Сгънете коленете, така че пръстите и коленете да се опират в покой. Повдигнете горното коляно, като използвате само мускулите на седалището и държите таза прав. Изпълнявайте бавно за 12-15 повторения от всяка страна и след като си починете, повторете още 2-3 пъти.